my reset guide logo
Brooke Goldner

Dr. Brooke Goldner és a smoothie revolúció

Brooke Goldner 16 éves volt, amikor orvosai azt közölték vele, hogy valószínűleg már csak néhány hónap van hátra az életéből. A lupusz – amely egy autoimmun betegség és általában az ízületeket és a bőrt támadja meg – a veséit is megtámadta és úgy tűnt, nem lehet őt megmenteni.

Szerencsére, a heti rendszerességű kemoterápia azonban elég jól működött. Elég jól ahhoz, hogy az immunrendszerét olyannyira elnyomja, hogy a veséi és egyéb szervei időlegesen megpihenjenek. Ez pedig lehetővé tette számára, hogy tovább éljen.

Goldner úgy döntött, bármennyire is bizonytalan a hátralévő élete, szeretne valami maradandót alkotni. Annak ellenére, hogy figyelmeztették, a stresszes életmód negatívan hathat a betegségére, beiratkozott az orvosi egyetemre. A figyelmeztetések be is igazolódtak, a feszültségekkel teli élete egészségügyi visszaeséseket eredményezett. Gyakran mini stroke-okat kapott a kialakult vérrögök miatt, amelyet szintén a lupusz okozott. De végtére is orvos lett belőle és megkezdte a rezidens éveit, bízva, hogy valamelyest kordában tudja tartani betegségét.

“Azt mondták, hogy soha nem lehet gyerekem, hogy valószínűleg meghalok, ha megpróbálom és hogy valószínűleg rokkant leszek a negyvenes éveimre” – idézi fel egyik vele készült interjúban Dr. Goldner.

A sok nehézséget követően filmbeillő eseménysorozatok következtek. Dr Goldner találkozott Thomas Tadlock személyi edzővel, akivel egymásba szerettek és úgy döntöttek, hogy – a bizonytalan jövő ellenére is – összeházasodnak. 

Annak érdekében, hogy a közelgő esküvőjükön formában legyen, Dr. Goldner követte vőlegénye táplálkozási protokollját, amely nélkülözte a húsokat, tejtermékeket, gabonákat és a tojást is. Így Dr. Goldner számára kizárólag a teljes értékű növényi ételek maradtak.

Dr Brooke Goldner család

Visszaemlékezése alapján, Dr. Goldner néhány napon belül már érezte a diéta okozta pozitív változásokat. Itt fontos megemlíteni, hogy az ételek megválogatása mellett a mozgásra is nagy hangsúlyt fektetett. Növekvő energiaszintjével párhuzamosan emelte az edzések intenzitását és hosszát. 

Néhány hónap alatt csúcsformába került, de nemcsak külsőleg. Tünetei egyre ritkábbak jelentkeztek, végül teljesen megszűntek. Goldner az esküvő után is folytatta egészségtudatos életmódját. Egy, hónapokkal későbbi kontroll vizsgálaton derült ki, hogy a lupuszra utaló markerek megszűntek, betegsége eltűnt.

Azóta 27 év telt el. Dr. Brooke egészséges, aktív életet él és egy 12 éves fiú édesanyja. A Goodbye Lupus könyv kiadásával és a 6 hetes egészség programjával emberek tömegeinek segít visszafordítani betegségüket. 

Dr. Brooke Goldner protokoll diétája, avagy a hyper nourishment (túltáplálkozó étrend) a gyakorlatban

Minimum fél kilogramm nyers leveles zöldség

Brooke diétája elsőre extrémnek tűnhet. Leginkább a nyers vegán étrendhez hasonlít, de nem tökéletesen azonos vele. A hangsúly a minél sötétebb színű, zöld salátákon van. Az étkezések nagy részét ezek teszik ki.

Brooke napi minimum 0.5 kg sötét leveles és/vagy keresztesvirágú zöldséget javasol. Ezeket nyersen fogyasztva, mert így vihető be a legtöbb tápanyag.

Néhány zöldség javaslat, amiket érdemes fogyasztani:

  • Fodros kel
  • Leveles kel
  • Spenót
  • Mángold
  • Brokkoli
  • Céklalevél
  • Kelkáposzta
  • Rukkola
  • Pak choy
  • Kínai kel
  • Mustárzöld
  • Kelbimbó
  • Koriander
zöldség és saláta

Omega 3 bevitel növényi forrásból

A sejtjeink lipidrétegének meghatározó eleme az omega 3. Amennyiben nincs megfelelő mennyiség a szervezetben, akkor a sejtek fala kemény lesz, kevésbé rugalmas és áteresztő. Ez pedig problémákat okozhat, hiszen a tápanyagoknak, illetve a víznek be kellene jutnia a sejtekbe, a méreganyagoknak pedig távoznia onnan. 

Dr. Brooke diétájának egyik fókusza – a szükséges tápanyagok “túlzott” fogyasztása mellett – az, hogy kiiktatjuk az összes omega 6-ban gazdag élelmiszert és az omega 3-ban gazdagokra koncentrálunk. 

A módszer alapja tehát az, hogy az étrendből elhagyunk minden omega 6-ban gazdag ételt. Ugyanez igaz az összes olajra (kivéve: lenolaj, chia olaj), olajos magra (kivéve: lenmag, chia mag, kendermag) és állati eredetű termékre.  

Gyakran hallani, hogy testünk az omega 6-ot jobban tudja felhasználni és lebontani, mint az omega 3-at. Emellett gyakori állítás az is, hogy a magokból nem lehet megfelelően hasznosítani az omega 3-at, ezért van szükség állati eredetű forrásra (pl: halak, tengeri herkentyűk). Dr. Brooke szerint mindez csupán azért van, mert a „nyugati étrenddel” olyan túlzott mennyiségű omega 6-ot viszünk be a szervezetünkbe, aminek következtében az összes enzim annak lebontásán dolgozik. Tehát, ha a nagy mennyiségű omega 6 bevitelt drasztikusan csökkentjük és omega 3-mal pótoljuk, akkor képesek leszünk eredményesen lebontani az utóbbit és ezzel egyidőben elkezdődik a gyulladáscsökkentő folyamat is. És pontosan ez az, amit el szeretnénk érni.

Folyadékbevitel: 3 liter víz

Napi minimum 3 liter a javasolt folyadék mennyiség ebben a diétában. Ez elsőre rengetegnek tűnik – főleg a mai ember számára – , hiszen sokan csak késő délután eszmélnek rá, hogy “ma még nem is ittam semmit, ideje legurítani egy pohárral”. És jó esetben a vízre gondolnak. 

Próbáld meg egyenletesen eloszlatni ezt a mennyiséget, úgy hogy minden órában 1 nagyobb pohár vizet iszol meg. Amíg nem alakul ki ez a rutin, állíts be emlékeztetőt a telefonon vagy írd fel egy cetlire és ragaszd ki egy jól látható helyre.

A szükséges mennyiségű folyadék- és zöldség bevitelre egyaránt megoldás lehet egy óriás adag (legalább 3 literes) smoothie elkészítése, így két legyet üthetsz egy csapásra. 

Ez megoldás lehet azoknak, akik rohanó életet élnek és ritkán tudnak több időt tölteni a konyhába. Ezt felismerve indította útnak Dr. Brooke a smoothie revolúciót, melyben a zöld smoothie napi szintű fogyasztása mellett kampányol.

Ha ízletesebbé tennéd a tányérodat

Zöldfűszereket bármilyen mennyiségben fogyaszthatsz. Emellett a saláták és a turmixok gyümölcsökkel egészíthetők ki. Arra azonban figyelj, hogy a gyümölcsök frissek legyenek és a bevitt mennyiség aránya az összenyomott zöldségekhez képest ne legyen több 25%-nál.

Mustár, ecet, szója- és chili szósz is használható ízesítéshez. Mandulatej és kókusztej a turmixokhoz, illetve a víz mellett ihatsz gyógyteát is. 

Ezeket az ételeket hagyd el!

Ez a diéta teljesen kizárja az állati eredetű élelmiszereket. Tehát semmilyen állati hús vagy zsír nem megengedett és ez alól a halak sem kivételek. Emellett, a magas omega 6 tartalmuk miatt, a legtöbb olajos mag is kerülendő. Kivétel ez alól a lenmag és a chia mag, melyek a diéta alappillérjét képezik jelentős omega 3 tartalmuk miatt. Végül pedig teljességgel elhagyandó minden feldolgozott élelmiszer – ide tartoznak a mentes jelzésű lisztek is! 

Étrendkiegészítők

Dr. Brooke alapvetően nem javasolja az étrendkiegészítők fogyasztását, mert véleménye szerint az összes szükséges tápanyag és vitaminbevitel fedezhető az étrend megfelelő követése mellett. Az alábbiakat azonban érdemes lehet beilleszteni:

  • B12
  • Jód (150-200 mcg/nap)
  • D vitamin

HIIT és súlyzós edzés 

Brooke életében is sorsfordító volt, ahogy egyre nagyobb figyelmet kezdett fordítani a testmozgásra. Kezdetben csak rövidebb időtartamú tréningekre volt képes, azonban ezt idővel napi 2 alkalomra emelte. Ő, személy szerint a HIIT edzés – magyarul a magas intenzitású intervall edzés – és a súlyzós edzés kombinálásában hisz. Majdhogynem mindegy milyen mozgást végzünk, a lényeg, hogy próbáljuk meg fitten tartani a testünket. Szükség esetén kérjünk szakmai segítséget és kövessünk személyre szabott programot, ezáltal biztonságosabb és hatékonyabb is lesz a mozgás. 

Hála, mint gyógyulást elősegítő eszköz

Ez a téma az esetek többségében a követendő étrendi ajánlások és a szükséges, napi rendszerességű testmozgás mögött foglal helyett. Dr. Brooke közösségi médián folytatott kommunikációjában azonban egyre hangsúlyosabban köszön vissza. Kiemeli az önszeretet és a hála fontosságát, melyeket érdemes magunkban tudatosan is kialakítani. 

hála meditáció

Mára már számos kutatás bizonyítja, hogy a hála valós megélése olyan biológia reakciókat indít el, amelyek pozitívan hatnak egészségünkre és elősegítik a gyógyulási folyamatokat. A hála gyakorlatok csökkentik stresszt, a depressziót és a gyulladásos markereket, továbbá növelik a motivációt és a rezilienciát. 

Többek között erről és egyéb praktikus tippekről beszél Dr. Huberman, neurobiológus ebben a podcastjában. Angolul tudóknak érdemes meghallgatni!

We use cookies to ensure a quality user experience.

A weboldalon a minőségi felhasználói élmény érdekében sütiket használunk.