Életmódváltás

Saját eszköztáram, avagy „My Reset Guide”

Az elmúlt néhány évben több különböző diétát, mozgásformát, stresszkezelési technikát, illetve egyéb, alternatív terápiát próbáltam ki. Minden esetben az egészségem megőrzése, illetve a szervezetem – megfelelő irányú – támogatása volt a cél. A cél továbbra sem változott. 

Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – azokat a tevékenységeket és életmódbeli változtatásokat mutatom be, amelyek idővel a mindennapjaim részévé váltak. Ezek mellett említést teszek azokról is, amelyeket bizonyos okok miatt csak átmenetileg alkalmaztam, ugyanakkor jónak vélek.

Fontos kiemelni, hogy az általam követett “életstílust” senki nem javasolta. Jelenleg nem létezik olyan tudományosan alátámasztott eszközrendszer, amely garantált gyógyulást és élethosszig tartó szellemi és fizikális jólétet biztosítana – bár egyre több minta rajzolódik ki ezek megteremtésére vonatkozóan.

Tapasztalataimat és szokásaimat a következő témakörök mentén fejtem ki:

Mentális egészség: relaxáció, meditáció és alvás

Étrend: glutén-, tej- és cukormentes étkezés

Emberi kapcsolatok és a család támogatása

Sport, testmozgás: asztalitenisz, jóga, futás, túrázás, reggeli séta, HIT

Egyéb alternatív terápiák és módszerek

  • Hidegterápia
  • Hiperbár oxigénterápia
  • Natúrkozmetikumok
  • Infravörös fényterápia
 

Minden témáról, külön-külön is több száz könyv és kutatás született, ezek száma pedig folyamatosan bővül. Érdemes ezeket is jobban megismerni, megérteni. 

Bejegyzésemben nem állítok sorrendet az egyes területek között, hiszen úgy gondolom, mindegyik egyenértékűen fontos. Hatnak egymásra. Azonban, ha jól figyelünk, talán rájöhetünk, nekünk melyikre érdemes éppen most nagyobb figyelmet fordítani.

Mentális egészség: relaxáció, meditáció és alvás

Fokozatosan jött a felismerés, hogy a mentális állapotom milyen mértékben befolyásolja a fizikális jóllétemet, lényegében az egész életemet. Nyilván tudtam már ezt korábban is. Én is számtalanszor hallottam, hogy “ép testben ép lélek.” Az évek alatt azonban valós értelmet nyert ez a már-már gyakran elcsépeltnek tűnő mondás.

Folyamat “üss vagy fuss” üzemmódban megfeszül az izom, lelassul a keringés, felszínes lesz a légzés. Mondhatni nem ez az ideális állapot, ha gyógyulni szeretnénk vagy ha csak “szimplán” jól éreznénk magunkat a bőrünkben.

Ami engem illet, sajnos könnyen és szinte bármin képes vagyok stresszelni. Sok időt töltök a jövőben és a múltban. Olyan helyeken, olyan helyzetekben találom magam, amelyek negatívan hatnak rám. Befeszülök. Elkezdek izgulni, szorongok, szomorú leszek. Legtöbbször ezeknek az érzéseknek semmilyen valóságalapja nincs, csupán a gondolataimmal idézem őket elő. 

És ami a legmeglepőbb – mostanra pedig a legegyértelműbb – , hogy ezek a negatív gondolatok és érzések olyan fizikai tüneteket idéznek elő, mint a fejfájás, zsibbadás vagy fáradtság. 

Rövid távon jó hatással van ránk a stressz, szükségünk van rá a túléléshez. Hosszú távon azonban komoly problémákat okozhat. Sajnos utóbbit én is megtapasztaltam / tapasztalom, ezért kezdtem el foglalkozni mélyebben a stresszkezelés témájával.

Az első utam egy agykontroll tanfolyamra vitt, ahonnan a sok-sok izgalmas történet mellett hasznos és praktikus technikákkal térhettem haza. Sokáig az ezen a tanfolyamon elhangzott vezetett meditációt gyakoroltam, további vizualizációs technikákkal kiegészítve.   

Jóga nidra, avagy non-sleep deep rest

Ezt követően számos egyéb meditációs és relaxációs technikát próbáltam ki – most éppen megállapodtam a Jóga Nidra mellett -, hogy menedzseljem a szorongás, félelem és bizonytalanság okozta kellemetlen érzeteket. Többségében mobil alkalmazásokat, videókat, hanganyagokat használok (egyelőre könnyebb, ha vezetik a figyelmem), alkalmanként azonban ezek nélkül gyakorlok. Attól függ, mi a cél! Hogy relaxáltabb, nyugodtabb állapotot érjek el vagy éppen fókuszáltabb és éberebb legyek.

Az általam használt hanganyagok többsége angol nyelven érhető el, de magyar nyelven is számtalan opció közül választhatunk. Ilyenek például a Slow Time, Inversum vagy az Agykontroll platformokon található meditációk is.

Számomra – ennek a cikknek a megírásakor – a fekvő helyzetben végezhető jóga nidra jelenti a legkedvesebb gyakorlatot. Lehetőség szerint 20-30 percet iktatok be a kora délutáni órákban. Ezt követően kivétel nélkül frissebbnek, nyugodtabbnak érzem magam. Regenerál. Szó szerint újraindít, visszaállít a nyugalmi állapotba!

Légzésfigyelés, sóhajtás, naplóírás

Ha nincs lehetőségem vízszintbe helyezkedni, igyekszem időszakosan a légzésemre terelni a figyelmem. Hova lélegzem? Mennyire lassú vagy éppen gyors a légzés? Mély vagy felszínes? Már az nyugtatólag hat, ha csupán néhány másodpercig megfigyelem a légzés folyamatát. Ezt szoktam kiegészíteni egyéb légzéstechnikákkal, mint például a 4-7-8 légzés módszere, amely a paraszimpatikus idegrendszert aktiválja.

A fenti technikák mellett gyakran írok, naplózom vagy felmondom a gondolataimat telefonra. Mit és hogyan írok le? És egyáltalán miért?

Elsősorban azért, mert segít megszabadulni a fejemben cikázó gondolatoktól. Még ha rövid távon is, de könnyebbséget, könnyedséget eredményez. Megszabadít a sokszor feleslegesen felmerülő aggódástól, zavarodottságtól. Segít tiszta lappal indulni. Nem figyelek a külalakra, a helyesírásra sem igazán, csak írok. Legalább 10 percig, megállás nélkül. Az esetek 99%-ban nem olvasom el, amit írtam. Akár ki is dobhatnám. Kicsit olyan ez, mintha egy teljesen strukturálatlan, de őszinte beszélgetést folytatnék egy baráttal. Nekem segít.

7-8 óra minőségi alvás

Meglehet, a mai rohanó világban elsőre ez soknak tűnik. Anno sajnos én is az ágyban töltött időn próbáltam meg spórolni, mostanra viszont mindent elkövetek, hogy a lehető legjobban aludjak.

Miért? 

Mert regenerál és újraindít. Mindennek az alapja. Egy jó alvás után másnap frissebb, fókuszáltabb és kiegyensúlyozottabb vagyok. 

Néhány apróságra figyelek, amik hozzájárulhatnak a pihentetőbb alváshoz:

  • Lefekvés előtt kerülöm a kék fényt, tehát nem használok laptopot vagy telefont.
  • Törekszem arra, hogy megegyező időben keljek és ébredjek.
  • Lefekvés előtt legalább 2-3 órával vacsorázom.

Ezek mellett természetesen jóval több módszert is ki lehet próbálni. Ha jobban beleásnád magad a témába, akkor érdemes például Matthew Walker alváskutató nevét felkeresni.

Étrend

Az étkezés az egyik olyan tevékenység, amely felett teljes kontrollt gyakorolhatjuk, hiszen jó eséllyel rajtunk múlik, hogy milyen étel kerül a tányérunkra nap, mint nap. És éppen ez a kontroll érzése az, – amely egy autoimmun diagnózis után meglehetősen lecsökken vagy legalábbis átalakul – ami miatt akár a legextrémebb diéták is sokak számára tarthatónak bizonyulnak. 

Esetemben legalábbis így van.

Sok fajta étrendet próbáltam ki, a paleotól át, egészen a nyers vegánig. Külső megfigyelőként bizonyos diéták már-már túlzónak, radikálisnak tűnhettek. Most már én is látom, hogy valóban volt közöttük önsanyargató, sőt alkalmanként egészségtelen is. De azt gondolom, végig kellett járni ezt az utat ahhoz, hogy kialakíthassak egy hosszú távon is tartható és most már remélhetőleg egy, valóban az egészséget támogató étrendet.  

Az alábbiakban az általam kipróbált diéta típusokat és az étkezéssel kapcsolatos egyéb tippeimet mutatom be. A felsorolás nem feltétlenül követ kronológiai sorrendet.

Milyen protokoll diétákat követtem?

Dr. Terry Wahls – Paleo diéta

Az utam elején egy kedves ismerős ajánlására ismerkedtem meg Dr. Terry Wahls történetével. Az általa írt könyv elolvasása után, az abban megfogalmazott étrendi és egyéb életmódbeli javaslatok beiktatása volt a következő lépés. 

Ami az étkezésre vonatkozik, dióhéjban: kiiktattam a glutén-, tej- és cukortartalmú élelmiszereket. Teljesen elimináltam az alkoholfogyasztást és a lehető legkisebb mértékűre csökkentettem a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását. Továbbá igyekeztem 9 csésze zöldséget fogyasztani minden egyes nap.

Ebben az időszakban egy nagyszerű dietetikussal is konzultáltam, akinek köszönhetően még inkább megértettem a paleo étrendben alkalmazott összefüggéseket, ezek mellett pedig sok egyéb hasznos tanáccsal is ellátott (pl: ajánlott laborvizsgálatok, táplálékkiegészítők, mintaétrend). 

Dr. Ashton Embry – Best Bet Diet

Idővel felfedeztem Matthew Embry-t és a Best Bet Diet-et, és módosítottam valamelyest addigi étkezésemen. Ez a diéta nagyon hasonló a Wahls étrendhez, így nem volt számottevő a változás. Továbbra is maradt a zöldségfókusz, azonban heti 3-4 alkalommal már fogyasztottam gluténmentes gabonákat (pl: hajdina, köles, rizs, quinoa) is, továbbá elhagytam a sertés és vörös húsok fogyasztását. 

Ketogén étrend

Bár csak néhány hétig, de kipróbáltam, milyen csak és kizárólag állati eredetű élelmiszeren élni – minimális zöldséggel kiegészítve. Az elhatározás – mint az esetek többségében – azután született meg, hogy számtalan sikertörténetet olvastam a ketogén diéta kapcsán. Az egészségre gyakorolt pozitív hatásait nem firtatom, azonban számomra nem volt tartható. Nem éreztem tőle jól magam. 

Visszatekintve azonban tudom, hogy több hibát is elkövethettem:

  • Hirtelen, átvezetés nélkül tértem át erre a diétára.
  • Többségében sertéshúst fogyasztottam. Növényi zsírokat (pl: avokádó, lenmagolaj) vagy egyéb, omega 6-ban gazdag húsokat, halakat egyáltalán nem.
  • Nem kértem szakember tanácsát a biztonságos és egészséges ketogén diéta kialakítása kapcsán.


A fenti hibák ismeretében vannak napok, amikor újra ketogén jellegű étrendet követek. Ilyenkor előnyben részesítem a növényi zsírokat, a megfelelő magvakat és a sovány húsokat, illetve halakat. A nagy adag zöldség és saláta bevitel továbbra is fennáll, ügyelve arra, hogy az alacsonyabb szénhidráttartalmú opciók kerüljenek az asztalra.  

Dr. Brooke – Nyers vegán

Közel fél évig követtem a Dr. Brooke által javasolt étrendet, amelyben kizárólag a nyers zöldségek és gyümölcsök fogyasztása megengedett. Ebben az időszakban több száz liter zöld smoothie-t ittam meg. Amikor pedig szilárd állagú étel került a tányérra, akkor hatalmas adag salátákat készítettem. Az alapanyagok lényegében ugyanazok voltak, mint a smoothie esetében, csak nem turmixoltam őket össze. 

Végül akkor lazítottam ezen a meglehetősen szigorú étrenden, amikor 68 kg-ról 59 kg-ra fogytam. A diéta első felében nem éreztem különösebb változást – a fogyást leszámítva. A vége felé azonban fáradékonyabb voltam, úgy éreztem nincs elegendő energiám. Ennél “tisztábban” valószínűleg soha életemben nem étkeztem, de az akkori életstílusomnak nem felelt meg hosszabb távon a Dr. Brooke által kialakított túltáplálkozó étrend. 

Medical Medium (zellerlé)

Már évekkel ezelőtt rászoktam arra, hogy a reggeli ébredés után megiszom 1 pohár langyos, citromos vizet. 2021-ben ezt kiegészítettem fél liter centrifugálással kinyert zellerlé fogyasztásával. A zellernek, zellerlének számtalan jótékony hatást tulajdonítanak, így úgy voltam vele, csak nyerhetek. Azt leszámítva, hogy meglehetősen macerás minden reggel, frissen elkészíteni fél liter levet, frissítőnek és jótékonynak éreztem a rendszeres fogyasztását. 

Ezek mellett a mai napig követem Anthony William egyes javaslatait – melyek egyébként is nagyban átfedésben vannak a többi diétában megfogalmazottakkal. A zeller mellett többek között az áfonya rendkívüli élettani hatásait emeli ki a magát Médiumnak nevező szerző (erről még részletesebben később). 

Hogyan étkezem jelenleg? Milyen diétát követek?

Leginkább a Best Bet Diet és a Wahls protokoll 1. szintje felel meg a mostani étkezésemnek, amit kiegészítek a Dr. Brooke által javasoltakkal. 

Amit fogyasztok:

  • Leveles zöldség/saláta, lehetőség szerint minden étkezéshez.
  • Zöldségek. Szinte bármi, ami friss és a boltokban kapható!
  • Halak, sovány húsok, heti 1x máj, egyéb belsőség.
  • Magvak (dió, kesudió, brazil dió, mandula)
  • Gluténmentes gabonák (hajdina, köles, quinoa, rizs)

Ami tiltólistás:

  • Glutén, tej és cukortartalmú élelmiszerek
  • Édesítőszerek
  • Alkohol
 

Levont tanulságok, főbb tapasztalatok az étrendekkel kapcsolatban:

Nincs egy, mindenki számára tökéletes diéta. Én is ezt kutattam / kutatom, de mostanra talán belátom, hogy nem létezik ilyen. Egyéni, hogy kinek mire van szüksége.

Az életkor, a nem, az egészségügyi állapot, a családi és munkahelyi státusz, az évszak, a lakóhely, a vallási nézet, de még a pénzügyi háttér is mind-mind olyan tényezők, amelyek befolyással lehetnek arra, kinek, mi jelenti az “optimális étrendet”. 

Hónapokig minden élelmiszernek utánaolvastam, mielőtt elfogyasztottam volna azt. Biztosan nem lesz gond, ha ezt megeszem? Mennyire tápanyagdús? Belefér az autoimmun protokoll diétába (AIP) vagy sem? 

Külső szemlélőként valószínúleg nem tűntem teljesen normálisnak, amit nem is csodálok. Aztán azt a célt szem előtt tartva, hogy ne ártsak magamnak, ugyanakkor optimálisan és hosszú távon is fenntarthatóan tudjak étkezni, igyekeztem megtalálni a közös nevezőt az egyes diéták között. Tehát azokat az étrendi ajánlásokat tartottam meg, amelyeket az összes szakértő, kivétel nélkül egészségesnek és követendőnek tart.

Ez alapján alakult ki a glutén-, tej- és cukormentesség. Minél több zöldleveles- és egyéb zöldség, hal és sovány hús, időnként valamilyen belsőség (pl:máj), és lehetőleg alacsony cukortartalmú gyümölcs. Alkalmanként gluténmentes gabona köretként vagy salátához. Emellett ügyelek a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásra is, aminek döntő részét a víz, a maradékot pedig a gyógynövényes- vagy zöld teák teszik ki.

Sport, testmozgás

A sport gyerekkorom óta életem szerves részét képezi. A mai napig versenyszerűen asztaliteniszezem, de időközben más mozgásformákkal is megismerkedtem. Többek között ilyen volt a jóga is.

2022-ben iratkoztam be a Mandala Jógastúdió által kínált egyik kezdő jóga instruktori képzésre. Ezt megelőzően már évek óta ismerkedtem a jóga világával és éreztem, hogy jóval többről szól, mint furcsán kinéző és nehezen kivitelezhető pozíciókról. Vonzott a filozófia, az életmód és az emberek is, akik ezen a területen tevékenykednek. 

Annyi biztos, hogy életem egyik legjobb döntése volt a részvétel. Nehezen fogalmazható meg, mi mindent tanulhat az ember magáról, másokról, a világról. A képzés többek között segítséget nyújtott abban, hogy jobban elmélyítsem saját gyakorlásomat, mind fizikális, mind pedig mentális szinten. 

Még mindig nem számítok hajlékonynak, bár talán most már nem is ez az elsődleges célom. Bár szépen lassan azért alakul ez is. 

Ami engem illet, igyekszem minden nap gyakorolni. Ez vagy a reggeli sétát követően történik meg, – ami számomra a nap hivatalos elindítását és egyben a kávé helyettesítőjét is jelenti. Vagy bármikor máskor, amikor időm engedi. A cél, hogy lehetőleg minden nap eljussak a jóga szőnyegig és elvégezzek néhány bemelegítő gyakorlatot, majd 2-3 olyan ászanát (pozíciót), aminek következtében érzem, hogy megindul a vérkeringésem, feléled a testem és élénkebb lesz a figyelmem.

reggeli jóga gyakorlás

Hozzászoktam, szükségem van rá. Sőt, érzem a hiányát! Nem úgy mennek a dolgok, ha kimarad ez a pár perces gyakorlás. Persze, igaz ez a többi rutinra / területre vonatkozóan is. Reggeli séta, relaxáció, tiszta étkezés, társas kapcsolatok nélkül nem olyan a nap, amilyen máskülönben lehetne. Azt már persze nehéz egyértelműen bizonyítani, mennyire gyakorolnak direkt hatást ezek a tevékenységek az emberi jólétre. Azért működnek, mert hiszünk bennük, vagy működnek, ezáltal hiszünk bennünk? Nem számít.

Ha nem pingpongozom vagy jógázom, – akkor elmegyek kocogni, sétálni vagy túrázni a természetbe. Ezek mellett, igyekszem célzottan, erősítő gyakorlatokat is végezni. Természetesen nem lehet mindent egyszerre, és nem is kell. Egyre inkább azt próbálom elérni, hogy amikor a mozgás mellett döntök, akkor élvezzem azt és valóban jelen legyek.

Előfordulhat, hogy az általam jelenleg alkalmazott mozgásformák lecserélődnek vagy kiegészülnek újabbakkal. Azt gondolom, hogy nem is a mozgás típusán múlik, hogy mit választunk, hanem azon, hogy válasszunk bármit, csak mozogjunk – természetesen igazodva saját lehetőségeinkhez. 

Kiért, miért érdemes változni és változtatni?

Emberi kapcsolatok, a család támogatása

Az életmódváltás nem egyszerű. Egyedül pedig pláne nem.

Azon szerencsések közé tartozom, akit szinte mindenben támogatnak a szerettei. 

Amikor eldöntöttem, hogy változtatok az étrendemen, illetve kidobok vagy elajándékozok mindent, amit nem tartok egészségesnek, a feleségem nem húzta fel kérdően a szemöldökét. Nem akart lebeszélni. Ellenkezőleg. Az első naptól kezdve velem tart és – ha még nem is olyan “szigorú”- , de nagyban hasonló életstílust követ.

Látogatáskor a családom és a barátaim a legtöbbször úgy főznek, hogy én is tudjak enni valamit. Mindemellett nyitottak a – mások által – spirituálisabbnak tartott dolgokra is. Lehet velük beszélgetni a felfedezéseimről, félelmeimről, örömeimről.

Támogatnak, ahogy csak tudnak.

Nélkülük iszonyú nehéz lenne. Értük viszont megéri. A közösség, a társaság, a jó kapcsolatok mindig erőt és energiát adnak.

Amikor felteszem magamban a kérdést, hogy kiért és miért szeretnék egészséges és teljes életet élni, akkor az elsők között villanak fel a hozzám közel álló emberek arcai. “Túl” sok jó dolog van az életben, amiért – ha esetleg az élet úgy rendeli – ne érné meg változtatni.

Egyéb alternatív terápiák és módszerek

A könyveket és internetet bújva felfedeztem néhány olyan kiegészítő terápiát, amely nemcsak nekem, hanem bárki másnak is hasznos lehet. 

Hidegterápia

Egy újabb, szinte mindenki számára elérhető lehetőség, amivel azonnali változás idézhető elő a testben.

A módszer legismertebb hírnöke a holland származású Wim Hoff, avagy a Jégember. Én is rajta keresztül hallottam először erről a terápiáról. Története és módszere egyaránt rendkívüli.

A hidegterápiának számos előnye van. Többek között gyulladáscsökkentő, javítja a koncentrációt, a teljesítőképességet, hozzájárul a jobb alváshoz. Egyre több tanulmány lát napvilágot, melyek a hidegterápia egyéb, kedvező élettani hatásairól számolnak be.

Én átlagosan heti 2-3 alkalommal alkalmazom ezt a módszert, ami kellemesnek nehezen mondható. A tusolást követően azonban mindig olyan, mintha újjászülettem volna. Figyelek a fokozatosságra. Először jobb láb, bal láb, majd jobb kéz, bal kéz. A víz hőmérsékletét is csak apránként állítom a leghidegebb fokozatra. Miután ez megtörtént, igyekszem legalább 30-60 másodpercet a tus alatt maradni. 

Hiperbár oxigénterápia

Eredetileg a bartonella gyanúja miatt kezdtem el oxigénterápiára járni, mivel a kezelés baktériumokra gyakorolt direkt toxikus hatással is bír. Ez idáig összesen 2 x 10 alkalommal vettem részt, amely rendszerint 1 órát vett igénybe.

A hiperbár készülékben (vagy kamrában) megnövekedett nyomás mellett 100%-os oxigént lélegzünk be, szemben a normál levegő 21%-os oxigéntartalmával. A megnövelt nyomáson belélegzett oxigén nagy koncentrációban jut be a vérbe, a vérkeringéssel pedig az képes eljutni a szervezet minden területére, regenerálva az esetlegesen kialakult sérüléseket, károsodásokat.

Mindenképp szeretném a közeljövőben is igénybe venni ezt a kiegészítő terápiát. Egyedül az anyagi kérdések szabhatnak határt, de erre próbálok valamilyen fenntartható megoldást kitalálni.

Natúrkozmetikumok

Ahol és amire lehet, csak természetes összetételű kozmetikumot és tisztítószert használok. Legyen szó tusfürdőről, fogkrémről vagy mosogatószerről. Ezt a részt nem szeretném túlmagyarázni. Elég káros anyagot viszünk be így is a szervezetünkbe, így ha lehetőségünk van rá, akkor ne kenjük fel azt pluszban a bőr felületére is. 

Infravörös fényterápia

Az infravörös fényterápia jótékony hatásaira a közelmúltban bukkantam rá. Hosszas kutakodás és vacillálás után végül rendeltem egy panelt, amely 4 különböző fényhullámhosszt használ (630nm, 650nm, 830nm, 850nm). Ezt az eszközt csak most kezdem el használni, így később fogok tudni beszámolni tapasztalataimról.

Amelyek azonban kutatásokkal igazoltan is előnyök közé sorolhatóak: gyulladáscsökkentés, sebgyógyulás elősegítése, rövidebb regenerálódási idő fizikai megerőltetés után, feszesebb és egészségesebb bőr, a pajzsmirigy alulműködés tüneteinek enyhítése. Ezek mellett az agyi rendellenességek kezelését és az agysérülésekből való felépülést is támogatja.

Lelkesítő, hogy mennyi mindenre lehet jó. 

Talán a legfontosabb üzenet

Ahogy a bevezetőben is írtam, a cél, miszerint, hogy egyensúlyban tartsam és támogassam a szervezetem, nem változott. Ami viszont igen, az az újonnan kialakult életmódhoz való hozzáállásom. Ráébredtem arra, hogy a ráfeszülés és görcsösen akarás helyett könnyedén, játszva és boldogan érdemes végezni a napi feladatokat.

Jól tudom, hogy a gyakorlatban közel sem ilyen könnyű. Ugyanakkor fontosnak tartom ezt a tapasztalást megemlíteni, hiszen nagy különbség van a két megközelítésmód és az általuk kapott eredmények között.

És igen, továbbra is kihívás számomra, hogy ne a végső megoldást, megváltást várjam a rendszeres testmozgástól, meditációtól vagy egy adott diétától. Ez a túlzott akarás sokszor csak újabb problémákat vet fel, belső feszültséget teremt, amit éppenhogy oldani szeretnék.

Próbálok tudatos lenni és – amennyire lehetséges – úgy tekinteni az életmódbeli változtatásokra, napi szokásokra, hogy azok jók nekem és szívesen végzem őket. Ugyanakkor igyekszem egyre kevésbé beléjük kapaszkodni, erőlködve kipipálgatni őket, mint valami feladatlistát. Így talán csökkenthető a feszültség, ha valami mégsem sikerül úgy, ahogy elterveztem.

Közhelyesnek tűnhet, de őszintén azt gondolom, hogy mindenkinek magának kell megtapasztalnia, mi az, ami jó és mi az, ami működik számára!

 

 

Igaz ez az étrendre, mozgásra, pihenésre és emberi kapcsolatainkra vonatkozóan is.

A fenti bejegyzésben több kutatásra, funkcionális orvosra, kiegészítő terápiára, illetve módszerre utalok. Ha ezen területek valamelyike jobban felkeltette a figyelmedet, akkor nézz körül a „Neked Ajánlom” oldalon.