Dr. Terry Wahls nevéhez fűződik a jelentős életminőség javuláshoz vezető Whals protokollt megalkotása. Ajánlásai nemcsak az étrendre, hanem egyéb életmódbeli – mozgás, alvás, stresszkezelés, izomstimuláció – változtatásokra is kiterjednek. 2021-ben közzétett kutatási eredményei is azt igazolják, hogy a protokollban leírt elvek betartásával sokkal nagyobb mértékben befolyásolhatjuk életünket, mint azt valaha gondoltuk volna.
Az Autoimmun Betegség Korai Intő Jelei
Visszatekintve Terry ma már látja autoimmun betegségének korai jeleit, amelyek jóval azelőtt jelentkeztek, mielőtt megismerte volna azok valódi okát. A 80’-as évek elején időnként arcfájdalmat és látászavarokat tapasztalt, de fiatal volt és mivel ezek múló problémák voltak, nem tulajdonított nekik különösebb jelentőséget. A főiskolán taekwondozott, majd elvégezte az orvosi egyetemet, megnősült és családot alapított. A 90’-es években az ereje azonban egyre inkább hanyatlani kezdett, fáradékonnyá vált és bár ez frusztrálta őt, a kor számlájára írta. 2000-ben ment el végül orvoshoz, amikor már járása nehézkessé vált, botladozni kezdett. Ekkor diagnosztizálták szklerózis multiplex-szel.
Gyógyszeres Kezelés és Állapotromlás
Követte orvosai tanácsát, kemoterápiát és immunszupresszív gyógyszereket szedett, de a betegsége továbbra is romlott. Három éven belül már mankóra volt szüksége ahhoz, hogy rövid távokat tegyen meg, nem sokkal később pedig kerekesszékbe kényszerült. Egyre nagyobb volt benne a félelem, hogy végül ágyhoz lesz kötve. Betegsége már másodlagosan progresszív SM-be lépett át, amelynél az emberek már nem tapasztalnak remissziót, hanem fokozatosan romlik az állapotuk.
A Fordulópont – Fókusz a Mitokondriumon
Ebben a lehetetlennek tűnő helyzetben kezdte el saját kutatásait. 2002-ben kipróbálta a paleo diétát, ami bár lassította betegségének előrehaladását, nem fordította azt vissza. Ezután táplálékkiegészítőket kezdett el szedni, melyek érezhetően javítottak az állapotán és tovább lassították a romlást, de még mindig nem állították meg azt. Terry ekkora már nem számított számottevő javulásra. Lassan elfogadta az orvosok többségének álláspontját, miszerint az SM okozta károkat nem lehet visszafordítani. Egy cél azonban továbbra is a szeme előtt lebegett: megállítani a további hanyatlást.
Évekig bújta a tudományos kutatásokat, válaszokat keresve. Egyre nagyobb figyelmet fordított a mitokondriumra, sejtjeink erőműveire, amelyek a táplálékot energiává alakítják át és segítenek a szervezet méregtelenítésében.
2007-ben, már meglehetősen rossz fizikai állapotban végezte el a Funkcionális Orvostudományi Intézet egyik tanfolyamát. Ezt követően még világosabbá vált számára, hogyan járulnak hozzá bizonyos tápanyagok az agyunk védelméhez. Már csak azt kellett kitalálnia, hogy mely élelmiszerek tartalmazzák ezeket a tápanyagokat a legkoncentráltabban.
Kísérletezése eredményeként egy olyan étrendet fejlesztett ki, amely napi 9 csésze zöldséget tartalmaz. Célja az volt, hogy az alapvető mikrotápanyag-szükségletet ne csak kielégítse, hanem túl is szárnyalja azt. „Ekkor kezdődött el a varázslat” – emlékszik vissza Terry. 2007-ben kezdte el a protokollt, amely az általa összeállított étrendből, kiegészítő testmozgásból és fizikoterápiás programból áll.
Ami történt, az mindenkit sokkolt, őt magát, a családját és az orvosi csapatát egyaránt. Állapota javulni kezdett, visszanyerte korábban elvesztett fizikai képességeit. Sőt, nemcsak fizikálisan, hanem mentálisan is egyre jobban érezte magát. Egy évvel később már nem volt szüksége kerekesszékre és újra képes volt kerékpározni.
De milyen lépések vezettek Terry felépüléséhez?
Valamivel komplexebb lesz, mint amire elsőre gondolnánk, de – mint a példa is mutatja – megvalósítható és követendő.
A Wahls Diéta Alapjai
A Wahls diéta a paleo étrend finomhangolt változata. Mindkettő azon az elképzelésen alapul, hogy minél inkább az őseinkhez hasonlóan kellene táplálkoznunk, sok zöldséget, gyümölcsöt, organikus forrásból származó húst fogyasztva, miközben teljesen elimináljuk a feldolgozott élelmiszereket.
Az étrend mikrotápanyagokban gazdag, mellőzi az antitápanyagokat és allergéneket (pl. gluténtartalmú gabonák, tejtermékek). Erősen gyulladáscsökkentő, miközben célzottan regenerálja a bélfalat és bélflórát.
A Wahls étrend esetén az alábbi élelmiszereket fogyaszd:
- Organikus forrásból származó húsok és halak
- Zöldségek, különösen zöld, leveles zöldségek
- Élénk színű, bogyós gyümölcsök (pl: áfonya, szeder)
- Állati és növényi eredetű zsírok, különösen omega-3 zsírsavak
Ezeket pedig mellőzd:
- Tejtermékek és tojás (utóbbit egyéni intolerancia esetén)
- Gabonafélék (beleértve a búzát, a rizst és a zabpelyhet)
- Hüvelyesek (bab és lencse)
- Burgonyafélék családjába tartozó zöldségek (paradicsom, padlizsán, burgonya, paprika)
- Cukor
Az étrendnek 3 szintje van. A beteg állapotának és tüneteinek megfelelően érdemes szigorítani, vagy éppen lazítani az étrenden és hosszú távon akár a megengedőbb változatot választani, ha úgy érezzük, hogy stabilizálódott az állapotunk.
Wahls Diéta – 1. szint
Az első és egyben legmegengedőbb szint a Wahls diéta. Ebben a fázisban még fogyaszthatunk gluténmentes gabonákat, magokat és hüvelyeseket is. Véleményem szerint ez a szint az, amelyet egy átlag ember is meglehetősen kényelmesen tud tartani.
Wahls Paleo – 2. szint
A Wahls Paleo a fent említett ételek azonban már teljesen eliminálja. Tehát nem férnek bele olyan dolgok sem, amelyeket alapvetően nagyon egészségesnek titulálunk, mint pl: hajdina, dió, csicseriborsó.
Wahls Paleo Plus – 3. szint
A legszigorúbb, a ketózist is előidéző harmadik szint a Wahls Paleo Plus. Az előzőekhez hasonlóan minden állati hús, belsőség, valamint tengeri halak és herkentyűk, tengeri zöldek és algák megengedettek. Az első 2 szinthez képest az ajánlott napi kilenc csésze zöldségfogyasztás azonban lecsökken napi hat csésze mennyiségre.
Mi áll ennek hátterében?
Ezen a szinten a ketózis elérése – és lehetőleg – a hosszú távú fenntartása a cél. A magas keményítőtartalmú zöldségek és a gyümölcs fogyasztásának redukálásával ez könnyebben kivitelezhető. Ugyanakkor emelhető a kókuszzsír és a kókusztejszín bevitel, amely szintén a ketózist segíti elő. Ebben a fázisban már a böjtölés is kiemelt szerepet kap.
Terry azt javasolja, hogy napi kétszer étkezzünk és időszakosan böjtöljünk, melynek következtében az emésztés helyett az immunrendszerünk helyreállításával tud foglalkozni a szervezet.
Milyen Kiegészítő Vitaminokat Javasol Terry Wahls?
Tekintettel arra, hogy Terry folyamatosan új kiegészítőket tesztel – és épít be saját protokolljába- , nehéz lenne mindegyiket felsorolni. Ezért inkább összegyűjtöttem azokat, amelyeket az utóbbi időben (2024-ben) napi szinten szed és ajánlj másoknak is.
BodyBio PC és Balance olaj
A foszfolipidek – melyeket a PC termék tartalmaz – a sejtmembránok esszenciális alkotórészei, támogatják a kognitív funkciókat, a máj egészségét és összességében a megfelelő sejtműködést. Emellett a Balance Oil szerepe pedig abban rejlik, hogy optimális arányban tartalmazza az omega-6 és omega-3 zsírsavakat, ami segíthet csökkenteni a gyulladást, támogatja a szív- és érrendszer egészségét, valamint az agyműködést.
PectaSol Galectin-3
Ez a kiegészítő módosított citrus pektint tartalmaz, amely gátolhatja a galektin-3 túlzott termelését. A galektin-3-at a szervezetünk állítja elő, elsősorban stressz vagy sérülés hatására. Tehát ez egyfajta gyulladásos válasz, amely kulcsfontosságú a gyógyuláshoz, ugyanakkor pontos kontrollt igényel. A probléma akkor jelentkezik, ha ez a gyulladásos válasz állandósul és „nem kapcsolható ki”.
A termék ennek szabályozásában segíthet.
PaleoValley Organ Complex
Ez a termék legelőn nevelt állatok belsőségeit – máj, szív, vese és lép – tartalmazza. Koncentrált forrása olyan vitaminoknak, mint az A- és B-vitaminok és szelén. Emellett ásványi anyagokban (cink, vas, réz) és aminosavakban is bővelkedik. Különösen hasznos kiegészítő lehet azok számára, akik nem kifejezetten szeretik a belsőségek ízét.
Ha érdekel milyen egyéb kiegészítőt javasol Terry, akkor érdemes ellátogatni a webshopjára.
Stresszkezelés, Alvás és Mozgás
A könyv mély betekintést nyújt testünk működésébe és részletes javaslatokat ad arra vonatkozóan, hogyan tudjuk azt a legoptimálisabban támogatni az ételek megválogatásával. A tudományosan összeállított diéta mellett azonban olyan témák is kitüntetett figyelmet kapnak, mint a stresszmenedzsment, a testmozgás és az alvás.
Terry, maga is napi szinten meditál, figyel arra, hogy elegendő időt töltsön a szabadban. Amikor teheti, saját kertjét igazgatja, amivel több legyet is üt egy csapásra: garantáltan organikus zöldségek és gyümölcsök kerülnek az asztalára, továbbá természetes D-vitamin forráshoz jut, nem mellesleg még mozog is.
Hosszas magyarázatot ad, miért fontos a rendszeres testedzés. Beszél a stressz káros hatásairól és annak potenciális kezeléséről (pl: meditáció, jóga, sport, közösségi élet). Továbbá kitér az alvás fontosságára és bemutatja, miképpen járul hozzá a minőségi alvás a regeneráló folyamatok beindításához.
A gyakorlatias tippeket, saját, napi rutinján keresztül is bemutatja a követőknek. Ezek között szerepel az úszás is és annak előnyei.
A könyv semmiképp sem egy könnyű olvasmány, de annál nagyobb hatással lehet életünkre. Mivel számos egyéb plusz információt tartalmaz a kötet, ezért idővel kiegészítem az itt leírtakat.
Angol nyelven időközönként belehallgathatunk a témát boncolgató konferencia beszélgetésekbe, továbbá részt vehetünk egy 4 hetes webináriumon, ami az életmódváltáshoz szükséges lépéseket mutatja be az. Ez egy meglehetősen költséges beruházás, de alternatívaként lehetőségünk van feliratkozni a hírlevelére, amellyel friss, hasznos és ingyenes információkat nyerhetünk.
Újabban applikációt is fejleszt a csapata, amellyel monitorozhatjuk napi tevékenységeinket és feljegyezhetjük az észlelt mentális és fizikai változásokat.
Terry „egészségforradalmat” indított, amivel emberek ezrei számára ad reményt és lehetősége a gyógyulásra. Megfogalmazott javaslatai széleskörűek, érthetőek és – egyre több tanulmány is bizonyítja, hogy – hatékonyak.